PDA

View Full Version : Pepsi 18 packs



Mr Zabe
01-04-2007, 05:53 AM
I noticed that my beloved Jewel Food Store has Pepsi 18ct packs on sale for $3.99 and 12ct fridge packs on sale for $3.33.

I guess the days of the $4.99 sale priced cubes are going to be long gone? LOL The song "Bye bye American pie" is buzzing about in my head. :(

[ 01-04-2007, 05:43 AM: Message edited by: Mr Zabe ]

pepsipimp
01-04-2007, 03:00 PM
I noticed in my accounts sharp increases as of Jan 1st, 12packs went up to $4.29 and Cubes $7.19!

DrPepperYummy
01-04-2007, 07:29 PM
Yeah try explaining to a manager that a 3.99 18pack even if its a 3-day sale is not a huge value to the customer at 22 cents a can since the price will go up after the sale...

I got shot down for a 4 pallet 3/8.88 sale because it was "way more expensive" at 24 cents a can... and when I did the math for him on the calculator all of a sudden he said yeah I think we got suckered on this pepsi stuff...

I would hope jewel is making good margin to pony up a "special 3-day ad" when the customer value is so low...

fusion
01-04-2007, 07:36 PM
It is a value to the store if it draws customers in.

the saint
01-04-2007, 07:44 PM
Most consumers do not do the math like a competitor will. Customers see 3.99 for something larger than a 12 pack and think it is a good deal. No offense but 3/8.88 confuses more people on price than it will make realize it is a better deal.

Jewel more than likely came to Pepsi for an exclusive package for their stores. Albertsons (same co different name) here usually wants Pepsi to special package 24 packs with a bunch of albertsons only coupons. Pepsi will do so but at a higher cost to the store than if the store just went to kinkos and printed a bunch of flyers and taped them to the existing 24 packs.

Most of the managers think it is a load of BS that they are required to take them and keep them until they are gone, but that is one of the stips that Pepsi has in order to produce them for Albys.

Blue Efficacy
01-04-2007, 11:14 PM
18 packs? I don't like it...

iluvsurge220
01-05-2007, 12:22 AM
Prices of 12-packs have actually gone down here. For a while they were $4.29 for Coke, and $3.99 for Pepsi, and now I can get Coke 12 packs at WalMart for $2.99 and Pepsi 12packs for $3.29.

Rob The SURGE Drinker
01-05-2007, 12:46 AM
i hope pepsi is not trying to pull a stunt similiar to the 1.5 liters. if 18 packs replace 24 packs, that would not be good.

Blue Efficacy
01-05-2007, 06:04 AM
Originally posted by Rob The SURGE Drinker:
i hope pepsi is not trying to pull a stunt similiar to the 1.5 liters. if 18 packs replace 24 packs, that would not be good. What are these 1.5 liter bottles you speak of? Thankfully they don't have those around here...

And they wonder why pop sales are stagnant.

fusion
01-05-2007, 08:04 AM
1.5 liter is the standard large bottle package in the NYC metro, and is also available in parts of the southwest.

Ice cream was once 64oz, now most of it is 56oz. Potato chips went from 6oz to 5.5oz to 5oz. And so on. But with those packages, it's easy to just take product out and keep the package the same. Not so easy with soda.

It's either you keep raising the prices, or you resize the packaging.

David J.
01-05-2007, 01:31 PM
Are there two liters at all in NYC and those areas?

popologist
01-05-2007, 02:49 PM
Originally posted by David J.:
Are there two liters at all in NYC and those areas? we still have 2 liters, but only in coke, diet coke, sprite and coke zero.

shelf space is so much smaller here than in the midwest (i grew up in ohio). even a small supermarket in the rest of the country is larger than a supermarket in manhattan.

there are stores like costco in the outer borroughs though.

you don't know how good you've got it in the rest of the country. smile.gif

Mr Zabe
01-05-2007, 03:53 PM
Reminds me of when I was helping a friend run his corner food store. Speak about limited shelf space. He had 5 facings of 2ltr bottles and maybe 2 facings of cases. My friend got to know just what the neighborhood wanted. I learned a great deal about customers in a real small store.
The store was about 900sf with a back storage area of around 300sf. It was like a shoe box. LOL

(By the way his little store did very well.)

[ 01-05-2007, 02:55 PM: Message edited by: Mr Zabe ]

the saint
01-05-2007, 03:59 PM
Heck a "small" grocery here has a 40,000sf sales floor, average is around 65-70,000sf and a large is over 100,000sf. There is one store on the other side of OKC that is pushing 120,000sf.

900sf is about the size of an average walkin cooler at a c-store here.

Mr Zabe
01-05-2007, 04:05 PM
LOL
This guy basically made a store out of a one bedroom a garden apartment. The buildings in that area are over 80 years old. He had a monopoly as the nearest food store was a good couple miles. He would buy 80 flats of Coke 2lts at a special price and sell the heck out of them at $1. This was about 18 years ago. The average 2ltr from a grocery store cost around 69 cents???? (Fusion and Greg please help me out here with the approximate cost. My memory is a little foggy LOL.)

[ 01-05-2007, 03:07 PM: Message edited by: Mr Zabe ]