PDA

View Full Version : Soda Pricing 20oz



shadowlp06
05-09-2006, 03:44 AM
I have a curious question. I am a huge soda fan, but one thing I have never understood is why that a 20oz bottle of soda, is more money than a 2 liter bottle of soda. Is it because of convinience or impulse, or is there some scheme behind this. I also have notices that the price of a 20oz coke has gone up from $1.09 at the local supermarkets to $1.19. Probably a dumb question thats been answered, but its like 2am and that question just came to mind for some reason.

DJ HawaiianShirt
05-09-2006, 10:30 AM
Be grateful. In places like DC here, 20oz are much more than that.

It's completely impulse. Much like water or milk, you can buy a gallon or 2-liter for much cheaper than a 20oz or 12oz bottle.

iluvsurge220
05-09-2006, 11:24 AM
Yeah if you look around on here, there is another topic about this subject. I dont know what page it would be on but theres a bunch of stuff that people on here have written that you would probably like to read.

jmyjunk
05-09-2006, 11:34 AM
Many factors.
Ease of use. They are portioned sized for a grab and go kind of life. They are mostly cold already, in a place at the grocery/gas station/home depot where they can be easily accessed.
Your are paying for the convenience.
2 liters are the smartest soda purchasing choice, as they for the most part on sale at 99c or less.
But, do any one grab and go with them, and can you find them pre chilled? Nope.

iluvsurge220
05-09-2006, 11:50 AM
Ok to search for the topics go to the show all topics and there will be about 50 pages. Go to page 16 and I think the title is Why is a 20 oz more expensive than a 2-liter? It was started by me, so if you wanna look at it you might find something interesting.

jmyjunk
05-09-2006, 11:54 AM
Iluvsurge220:
It appears that a new memeber wants to start a discussion on 20oz pricing.
What's wrong with starting a new topic? Instead of telling people to go look it up.

iluvsurge220
05-09-2006, 03:43 PM
I never said, you cant start a new topic on this because I already started one. He asked a question and I told him where he can find the answers. Whats wrong with that? If he wants to start a new topic then thats cool with me. But I figured I would try to help him out. Whats wrong with helping someone answer their questions?

[ 05-09-2006, 03:49 PM: Message edited by: iluvsurge220 ]

Ram0n C0keah0lic
05-09-2006, 05:07 PM
Actually I wonder the same thing, It seems weird to me seeing a 2 liter bottle at the same price of a 20 oz. Coke or even cheaper... while here in Mexico a 600 ml bottle costs .65 cents (6.50 pesos) and a 2 liter costs $1.40 (14 pesos)...

I think that in U.S., like jmyjunk said, the pricing is more based on convenience, while here in Mexico IMO the pricing is based in content and packaging...

cokepa
05-09-2006, 07:03 PM
Yes, it is the convenience of the bottle size. People buy them so everyone is willing to sell them. Stores and soda companies make most of their profit from 20 oz. Yes the prices have been creeping up on 20 oz. but prices have been increasing on all the other packages as well. At a convenience store chain in this area, 12 packs are now retailing for $5.39! That's one 12 pack, and people buy them. They're not flying off the shelves but some are definitely sold. We pay for convenience.

01GTB
05-09-2006, 10:49 PM
It's actually a wonder we have any money at all. Seems most everything we use, they could jack the price up and we'd still buy it. I think a lot of retailers, selling pretty much anything, are catching on to that. I think they've learned a lot from the gasoline market. When you hear people say they have been affected by the price, but still have not changed their lifestyle, it speaks volumes. I hear common people say that the price of gas is still too low. And then you have the housing market. It seemed the higher the price went, the more buyers you had.

I often think I am the only one I know who has drastically changed the way I buy. Maybe that will change when everyone has reached their limit on all twelve of their charge cards tongue.gif

[ 05-09-2006, 10:53 PM: Message edited by: 01GTB ]

Mr Zabe
05-09-2006, 11:02 PM
I live on cash only. I don't have any plastic at all. I have to budget my money. I am frugal with most everything,even soda pop. I rarely buy anything at full price. I only buy used cars.

I try to live within my means. That's the problem I see across all generations up until the WWII two generation. We as a group spend whether or not we have money and then pay minimal amount back to our creditors. This is modern plague of our society. IMO this is the cause of our volatile economy.

I can sleep a little better knowing that I'm a cash man.

djnick
05-10-2006, 06:54 AM
i think its because 20oz are always in the fridge which means they are always cold and ready to go. the 2 liter are dead stock and you have to take it home and put it in the fridge and it cant be enjoyed right away. i guess thats the premium, but if your smart you will drink from the fountain at any gas station

Hacksaw
05-10-2006, 01:28 PM
Yep, only part of the time will you see a 2 liter cold.

I'm STILL kicking myself for not buying Fanta Red Cream 2 liters for only $.79, while 12 oz. cans (if you could find them) were $.25-.30!!

Do the math.

PepsiDawg
05-10-2006, 09:23 PM
Almost all c-stores down here have cold 2L. However, there is usually a dime difference in the price, which I'm not sure I completely understand. I mean, the cooler fans are going to run regardless of product is in it. Why jack up the cost of a 2L just because it's cold?

drpep
05-10-2006, 09:34 PM
Heading out for a day on the lake a few years ago we stopped a C-store and bought several 2 liters that had to be cold. Warm they were charging $1.29. Cold the charge was $1.89. I have yet to go back to that store even after the ownership changed.

PepsiDawg
05-11-2006, 05:38 AM
I don't blame you. That's absurd.

Mr Zabe
05-11-2006, 05:43 AM
drpep,
I so agree with you.
That's a bunch of crap.

PepsiBlue
05-11-2006, 08:54 PM
I was in 7-Eleven today (NE Philly) and see that Sierra Mist Free 20pz say 79 cents (suggested retail price) and usually the 7-11 sells 20oz for 1.29-1.49, now only if pepsi did this to every 20 oz

Mr Zabe
05-11-2006, 09:00 PM
I have seen a good number of Sierra Mist Free TV adds. There must be a national promotion going on.

drpep
05-14-2006, 08:10 PM
.79 cent Sierra Mists showing up in western NY State.