Bevboard


Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    3

    Post

    how much does it cost to make a case of an energy drink?
    i hear that it costs 6 to 8 dollars, is this true?

  2. #2
    Join Date
    Sep 2002
    Location
    Cleveland
    Posts
    160

    Post

    It really depends on several factors such as packaging, labeling, and ingredients. Volume also comes into play as it does with most things.

    SP Energy Drink is an expensive product to make because they use a glass bottle, a wrap label, and pure cane sugar. Compare that to an 8 ounce can with no added label cost and high fructose corn syrup and you have a product that cost half as much to manufacture.

    The top brands are manufactured for less than 6 dollars a case.

  3. #3
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    221

    Post

    Well, the top brand uses actual glucose and sucrose and not HFCS and is imported from Austria where it is still manufactured to this day. That adds significantly to the cost.

    CR

  4. #4
    Join Date
    Jun 2000
    Location
    San Ramon, Ca, USA
    Posts
    1,549

    Post

    RB costs $8...but that includes shipping.

  5. #5
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    167

    Post

    cheap crap. J/K.

  6. #6
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Troutdale,OR
    Posts
    181

    Post

    Manufacturers always make bank on product. We just peddle it and get the lower leftover profit. Jk LOL

    [ 02-19-2005, 12:20 PM: Message edited by: EnergyKing ]

  7. #7
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    california
    Posts
    33

    Post

    not counting the can, is the sweetener the most expensive item in production of an Energy drink ?
    marshall thompson

  8. #8
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Pittsburgh, Pa
    Posts
    114

    Post

    A container which holds an energy drink costs between 19 cents for a 12 oz glass bottle delivered, 12 cents for a 12 fl oz. can without the pull tab lid, 16 cents for the 8 fl. oz. can (like Red Bull) or 22 cents for a 20 oz PET bottle with a closure. Deco on a sleve label is about 8 cents a color, a can depends who you have color it. On average, a total package costs about 30 cents (container, closure, deco).

  9. #9
    Join Date
    Sep 2002
    Location
    Cleveland
    Posts
    160

    Post

    Sweetner is the most expensive ingredient if you use real cane sugar.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •